„Чудото в Доха“: Призиви за официален празник, тъй като японският Samurai Blue поставя Германия на ножа | Япония

Япония Шокираща победа Германия в Катар в сряда Късни вечерни тържества И кани да отпразнуваме голямото постижение на Samurai Blue на Световно първенство 2022 г Редакция с официален празник.

Наближаваше полунощ, когато Такума Асано взриви победителя от Япония в покрива на мрежата на Международния стадион Халифа в Доха – резултат, който изглеждаше невъзможен след лошото първо полувреме на Япония, която игра в седми пореден мач. световна купа.

За феновете над определена възраст победата с 2-1 помогна донякъде да прогони болезнените спомени от друг решаващ мач в Доха преди близо три десетилетия. Имаше това Япония Той дойде минути след като се класира за Световното първенство за първи път, само за да му бъде отказана квалификация за САЩ 1994 от изравнителното време в добавеното време от съперника, Ирак.

Победата в сряда започна импровизирани тържества На известния преход в Шибуя министър-председателят Фумио Кишида следва примера на Саудитска Арабия, като призовава за официален празник.

Юи Сасаки, офис служител в Токио, беше сред стотиците фенове, гледащи мача на публично място за гледане в столицата. Борейки се със сълзите си, Сасаки каза на Asahi Shimbun, „Честно казано, преди мача си мислех, че ще е необходимо чудо, за да… Япония печеля.”

Феновете на Япония празнуват в Сук Вакиф след победата си над Германия. Снимка: Аманда Перубели/Ройтерс

Кишида предизвика подигравки в социалните медии, след като в официалния му акаунт по време на мача се появи туит, в който той говори за посещението си по-рано днес в Императорския дворец. Той пише: „Изразих своята благодарност за изобилната реколта и се помолих за просперитета на императорското семейство и мира на нацията“. Потребителите на социалните мрежи отговарят: Защо не гледате футбол?

Но Кишида, чийто рейтинг на одобрение е рекордно нисък поради връзките на партията му с противоречивата Църква на обединението, успя да запази националното настроение под контрол в четвъртък сутринта. “Гледах мача по телевизията… Беше невероятна победа”, каза той пред репортери. Надявам се да продължат и да се класират за плейофите.

Сред японските публични личности, които поздравиха отбора в Twitter, беше тенисистът Кей Нишикори, който просто публикува редица от Осем флага Хиномару.

Победата беше основната история в големите вестници и таблоиди, като някои предполагаха, че страданието на 29-годишния мъж е било заменено в националното съзнание от “чудото от Доха”.

Под заглавия, отнасящи се до „значимата“ и „зашеметяваща“ победа на Япония над четирикратните победители от Световната купа, медийните доклади възхваляваха треньора Хаджиме Мориясу – член на отбора, чиито мечти бяха разбити в Доха преди 29 години – чиито пет и половина -заместителите на времето доказаха. Това е гениален удар.

Социалните медии засипаха с похвали Асано, който играе за клуба от германската Бундеслига VfL Bochum, и другия голмайстор на Япония, Рицу Доан, който също играе за своя футболен отбор. Германия С СК Фрайбург.

Някои приписват победата на Япония на Тайо, речната видра в Аквариума в Токио, която предсказа изхода ден преди мача, след като постави миниатюрна футболна топка в синя кофа с японското знаме върху нея, изхвърли червена топка с германския флаг и една жълта. Агенция Kyodo съобщи, че е озаглавен „Рисуване“.

Юджиро Накао, бизнесмен от Токио и цял живот поддръжник на Samurai Blue, каза, че отборът е показал кураж, като е отказал да се предаде след „отчаяно“ първо полувреме. „През второто полувреме промениха тактиката си и започнаха да атакуват повече“, каза Накао, който гледа мача у дома със съпругата си.

Японски футболни фенове размахват трофея от Световната купа в Токио след победата си в сряда вечерта. Снимка: Yoshio Tsunoda/Aflo/REX/Shutterstock

“Муриасо беше много критикуван в миналото, но той показа, че може да бъде добър стратег. Очаквам – надявам се – да можем да победим Коста Рика и да завършим наравно с Испания. Ще ги насърча да направят това.”

Мисай Минами, учителка в Осака, каза, че има чувството, че Япония ще докаже, че критиците грешат. Повечето хора очакваха Германия да спечели, но аз бях обнадежден, защото младите играчи на Япония се подобриха значително и малко от тях играят за немски клубове. Виждате, че нашите играчи стават по-силни психически и физически, защото отказаха да се предадат дори след като Германия отбеляза първия гол.

Сега Япония мечтае за място на осминафиналите за четвърти път и за четвъртфинал за първи път. И докато мачът с Германия започна в 22:00 часа местно време в сряда, часовата разлика ще бъде по-щадяща за японските фенове, когато техният отбор се изправи срещу Коста Рика по-рано в неделя вечерта.