Катар 1-3 Сенегал

Страната домакин Катар е на ръба на елиминацията само в два мача на Световното първенство, след като загуби с 3-1 от Сенегал на стадион Ал Тумама.

Катар е на последното място в група А с един мач преди и ще бъде първата страна, елиминирана от турнира, ако Холандия избегне загуба от Еквадор по-късно в петък.

Булай Диа (41) и Фамара Дидио (48) удариха от двете страни през първото полувреме, за да поемат контрола над Сенегал, когато започнаха да отговарят на поражението си от Холандия в първата вечер.

Мохамед Мунтари намали разликата (78) с исторически първи гол на финалите на Мондиала за Катар, но неочакваното завръщане на домакините продължи само шест минути, след като Ахмеду Диенг върна преднината на Сенегал с две попадения (84).

Големи моменти в играта…

• 33 минути: Обжалванията срещу дузпата на Катар бяха игнорирани, след като Акрам Афиф реши срещу Исмаила Сар
  • 40 мин.: Булай Диаа от Сенегал стреля напред след грешка в защита на Буалем Куки
  • 48 мин.: Удар с глава на Фамара Дидиу близо до гредата удвоява преднината на Сенегал
  • 62 минути: Ал-Моез Али отбелязва първия катарски удар към вратата на Световното първенство, но Едуар Менди го спасява
  • 67 минути: Силите на Исмаил Мохамед се възхищават на спасяването на Едуард Менди
  • 78 минути: Мохамед Мунтари успя да намали с първия гол на Катар на финалите на Световното първенство
  • 84 мин.: Ахмеду Диенг върна преднината на Сенегал

Сенегал оставя домакина Катар на ръба да бъде нокаутиран

снимка:
Акрам Афиф от Катар падна при предизвикателството на сенегалеца Исмаил Сар

След дебют на Световно първенство, забравил Еквадор, подобрението на Катар срещу Сенегал беше очевидно, въпреки липсата на атакуваща заплаха в едностранчивото първо полувреме.

Домакините смятаха, че трябваше да бъде отсъдена дузпа, когато Акрам Афиф беше повален от Исмаил Сар в зоната, но реферът Антонио Матеу Лахоз не обърна внимание на призивите.

Булайе Диа от Сенегал празнува отбелязването на първия гол за своя отбор срещу Катар
снимка:
Сенегалецът Булай Диа празнува отбелязването на първия гол за своя отбор срещу Катар

Катар беше на четири минути от достигането на второто полувреме при изравняване, когато Сенегал поведе, Диа атакува грешка в защита на Буалем Кхуки и стреля от началния удар на близката греда.

Сенегал удвои преднината си в рамките на три минути след подновяването на играта, когато Дидео сръчно насочи ъглов удар към всички, но осъди Катар на дисквалификация.

Сенегалецът Фамара Дидио ликува след попадение
снимка:

Но домакините се движиха брилянтно, вкарвайки първите си два опита за гол във финал на Световното първенство, когато Едуар Менди направи две спасявания, за да спаси Моез Али и Исмаил Мохамед в рамките на пет минути.

Натискът на Катар в крайна сметка се отплати 12 минути след края, когато Мунтари се извиси високо и се насочи грациозно към първия гол за своята страна на Световното първенство, но празненствата бяха краткотрайни, тъй като Диенг възстанови преднината от два гола на Сенегал от 12 ярда, оставяйки домакините да гледат при ранно излизане.

Мохамед Ал-Мантари от Катар връща мрежата
снимка:
Катарецът Мохамед Мунтари връща целта назад

Санчес: Катар не трябва да се нарича провал

Селекционерът на Катар Феликс Санчес каза, че отборът му не трябва да бъде определян като “провал и разочарование”, след като загуби втория си мач в груповата фаза – резултат, който поставя домакините на световното първенство на ръба на елиминирането от турнира.

„Мисля, че изиграхме добър мач“, каза Санчес. “Когато идваш тук, трябва да знаеш откъде идваш. Ако това е провал и разочарование, зависи от очакванията.

„Нашата цел беше да бъдем конкурентоспособни… Работихме месеци наред, за да можем да се представим добре. Но понякога мачът не върви според очакванията. Зависи и от представянето на съперниците. Не играхме на най-високата си цена ниво. Бяхме конкурентни, но не станахме по-добри.”

Какво означава резултатът?

Второто поражение на Катар на Мондиал 2022 ги оставя на дъното на група А без точки, докато всички останали отбори в групата имат три точки.

Победа или равенство за Холандия срещу Еквадор, който победи Катар в първия мач на турнира, по-късно в петък, ще накара Катар да стане първият отбор, който математически е елиминиран от надпреварата.

В последните мачове от група А Катар ще срещне Холандия, а Еквадор ще срещне Сенегал във вторник от 15 часа.

Катар дава сериозни аргументи за най-лошите домакини на Световното първенство

Лора Хънтър от Sky Sports:

Домакинът Катар е опасно близо до отпадане от Световното първенство, след като претърпя още едно срамно поражение. Сенегал едва излиза от трета предавка. Имаше малко облекчение; Катар наистина вдигна играта си през второто полувреме, създавайки невероятен поток от положения, преди да отбележи Добре изработен гол.

Но има голяма вероятност те да станат първата нация домакин, която напусна турнир от Световната купа, след като е изиграла само два мача. Мениджърът Феликс Санчес изнерви загубата на Катар в първата вечер. Не може да има извинения за това.

„Страната от Персийския залив, която беше обект на голямо внимание и критика извън терена, никога не се беше класирала за Световно първенство, преди да спечели правото да бъде домакин на този турнир преди 12 години, и нейният футболен дефицит не направи нищо, за да отклони вниманието от този факт. Разликата в качеството е просто твърде колосална. Те организират купона, но почти сигурно ще бъдат първите, които ще си тръгнат.”

Катар прави история – статистика на Opta

• Катар стана първата страна домакин, загубила два мача в един кръг на Световното първенство.
  • Мохамед Мунтари вкара първия гол за Катар на Световното първенство във втория им мач и от 12-ия им удар.
  • Катар стана третата нация домакин, допуснала три гола в един мач от груповата фаза, след Южна Африка през 2010 г. и Русия през 2018 г. (те победиха Уругвай с 3-0).
  • Сенегал стана първият африкански отбор, който победи страната домакин на Световно първенство; И в четирите предишни случая африкански отбор, изправен срещу своите домакини, губи с общ резултат 12-2.