Гана 0-2 Уругвай

Уругвай напусна Световното първенство по отбелязани голове, въпреки че победи Гана с 2:0 след драматична победа на Южна Корея над Португалия.

Всичко отиваше към последните мачове от група H и Уругвай смяташе, че е свършил достатъчно през първото полувреме, тъй като полузащитникът на Фламенго Джорджиан де Араскета отбеляза два пъти последователно.

Това бяха първите голове, отбелязани от Уругвай в груповите фази, и се оказаха ключови за отпадането им от Световното първенство.

Само с минути игра на Stade Al Janoub Уругвай остана на второ място след Португалия, Но покойният южнокорейски победител от Хи-чан Хуанг на Уулвърхемптън срещу Португалия Това ги видя да детронират южноамериканците по отбелязани голове – те отбелязаха четири гола срещу два на Уругвай.

Това означаваше, че Уругвай се нуждаеше само от един гол, за да ги изведе в последните 16 по голова разлика, както показаха осем минути продължения. Гана също можеше да стигне до фазата на елиминациите с два късни гола, които поставиха всичко напред в едно подобрено второ полувреме.

Луис Суарес, противникът на финалната среща между Уругвай и Гана на Световното първенство през 2010 г., призова отбора си да излезе от резервната скамейка, разплаквайки се, когато прозвуча свирката за края на това, което вероятно ще бъде последното им Световно първенство.

И имаше гневни сцени след мача, тъй като играчите на Уругвай се изправиха срещу рефера Даниел Зайберт и неговите служители след късно обжалване на дузпа, която не получи никакво внимание, и германският играч бързо се насочи към тунела.

Междувременно имаше ликуващи сцени на празнуване от Южна Корея – които чакаха дълго време, за да видят дали са направили достатъчно – след като стигнаха до фазата на елиминациите за първи път от 2010 г.

снимка:
Реферът Даниел Зайберт беше заобиколен от играчи на Уругвай през цялото време

Как се измъкнаха Уругвай и Гана

Големи моменти в играта…

• 16-та минута: Удар на Джордан Аю е блокиран, а Рошет Кодос пада, докато гони отбитата топка. Наука за засада срещу Андре Аю.
  • 18-та минута: Наказателен удар за Гана след дълъг преглед от видео асистент-рефера. То обаче бе пропуснато от Андре Аю.
  • 23-та минута: Салису изчисти спорадичното усилие на Нунеш от линията.
  • 26-та минута: Де Араскайта бележи първия гол за Уругвай след кимване с глава отблизо.
  • 32-ра минута: Де Араскета добавя втория си гол със страхотен удар.
  • 57-та минута: Жалбата за дузпа на Уругвай е отхвърлена, след като Амарти е държал топката, преди да настигне Нунес.
  • 81-ва минута: Роше се отдръпва от Кодос, докато Гана търси гол.
  • 87-а минута: Южна Корея напредна срещу Португалия, за да изведе Уругвай на трето място.
  • 90+3 минути: Жалбата за дузпа на Кавани е отхвърлена, тъй като Уругвай се нуждае от гол, за да се класира.

След сравнително безпроблемни начални 15 минути мачът започна, като Гана получи златна възможност да поведе. Първият удар на Джордан Аю бе спасен от Серхио Рошет от дистанция, преди вратарят да се блъсна в краката на Мохамед Кудос, който влезе да отбие.

Флагът за засада беше срещу Андре Аю – който дебнеше в средата на зоната – но след продължителна проверка на VAR нападателят беше установен, че е на мястото си. След това предизвикателството на Роше беше проверено от VAR, като в крайна сметка Гана отсъди дузпата. Андре Аю се нареди за дузпа, но след спукване, усилията му бяха добре спасени от Рошет.

Скоро след това Мохамед Салису отново бе спасител за Гана с нов страхотен удар. Дарвин Нунес отново игра на вратата, а Лоурънс Ате Зиги излезе да затвори. Тогава нападателят на Ливърпул удари вратаря, но Салису беше там, за да избие топката от линията.

Въпреки това нямаше как да спре Де Араскета, тъй като той избута Уругвай напред с бърза скока. Центриране на Луис Суарес от Нунес бе намерено на задната греда, но ударът му беше спасен от Ати-Зиги. Но халфът на Фламенго беше там, за да кимне отблизо.

Новини за отбора

• Гана направи две промени след победата си с 3-2 над Южна Корея. Alidu Seidu и Baba Rahman влязоха в XI, докато Tariq Lamptey и Jadon Mensah паднаха на пейката.
  • Уругвай направи три промени – със стария враг на Гана, Луис Суарес, отново в титулярния състав. Джорджиан де Араскайта и Факундо Пелестри също включиха капитана Диего Годин, Матиас Весино и Единсон Кавани от пейката.

Това беше още един страхотен ход на Уругвай, който ги накара да вкарат отново, с участието на Нунес и Суарес. Първият кима центриране на Факундо Пелестри в пътя на Суарес, който на свой ред избра де Араскета. Това беше страхотно докосване и от него, когато прати удар от воле под вратаря.

Гана направи две смени на полувремето – братята Айю бяха заменени от Камалудин Сюлейман и Осман Бокари – и те направиха незабавно въздействие върху африканската страна, значително подобрено след почивката.

Джорджиан де Араскайта празнува отбелязването на втория си гол
снимка:

Само час преди края Уругвай имаше жалба за дузпа, която беше отхвърлена от VAR. Даниел Амартей неумело фаулира Нунес, когато той нахлу в наказателното поле, като реферът върна Зиберт обратно на екрана. Счита се обаче, че Амарти е имал умело докосване на топката, преди да хване Нунес, и дузпата не беше отсъдена.

Мачът продължи в разгара си, като и двете страни си размениха удари. Солимана току-що пресече Бокари на задната греда, преди Пеелстри да стреля топката към вратата. Зашеметяващият удар на Федерико Валверде от вратата беше брилянтно спасен от Ати-Зиги, преди Кодос да стреля от воле над гредата.

Уругваецът Хорхиан де Араскета отбелязва първия гол в мача
снимка:
Джорджиан де Араскета от Уругвай отбеляза първия си гол отблизо

С изтичането на времето след 80-ата минута, Гана имаше две големи възможности, тъй като африканският отбор се нуждаеше от голове, както Уругвай. Антоан Симено отправи удар встрани от далечната греда, преди Рошет да направи страхотно спасяване, за да блокира гръмотевичния удар на Кодос.

Новините за победителя от Южна Корея скоро започнаха да се процеждат и атмосферата се покачи на друго ниво, точно когато Ати Зиги направи акробатично спасяване, за да изчисти Edinson Cavani.

VAR – вероятната причина за гневните сцени през цялото време – не прегледа наказателния удар на нападателя в безумните осем минути допълнително време – Максимилиано Гомес, Сулимана и Себастиан Коутс пропуснаха само с сантиметри, като Уругвай и Гана в крайна сметка излязоха. световна купа.

Какво означава резултатът?

Въпреки победата, Уругвай беше елиминиран от Световното първенство през 2022 г., завършвайки трети по отбелязани голове. Гана заема дъното в група 8 с три точки.

Португалия е начело в групата и ще се изправи срещу второто място в група G, докато Южна Корея ще се изправи срещу победителя в група G, която ще се играе по-късно в петък.

Играч на мача – Джорджиан де Араскайта

И двата гола бяха отбелязани впечатляващо, но не бяха достатъчни, за да отведат Уругвай на осминафиналите.

Опта – Лоша статистика за Световно първенство 2022 за Уругвай

• Уругвай не успя да се класира за директните елиминации на Световното първенство за първи път от четири издания, като същевременно това беше и първият турнир от този кръг, в който южноамериканският отбор не успя да спечели поне два мача в груповата фаза.
  • Уругвай вкара първия си гол на Световното първенство през 2022 г. с 24-ия си опит за гол, а след това отбеляза втория си удар с 25-ия си удар. Всъщност това беше първият път, когато отбелязаха гол през първото полувреме в последните си четири световни Мачове за купата, след като го направиха преди това.При победата с 2-1 над Португалия на осминафиналите в изданието през 2018 г.
  • Пет спасени дузпи на Мондиал 2022; От 1966 г. това е най-многото участие в един турнир освен изданието от 2002 г. (5), като се изключат дузпите.
  • Луис Суарес асистира за втория гол на Хоргиан де Араскайта в този мач, превръщайки се в най-възрастния играч, асистирал за гол на Световно първенство (35 години и 312 дни) след бразилския Кафу през 2006 г. (36 години 020, също срещу Гана).