Букайо Сака се усмихва и съживява Маркъс Рашфорд се усмихва от дузпа във финала на Европейското първенство

Рядко Маркъс Рашфорд е вкарвал с увереността, която направи в понеделник следобед.

Когато играчът на Манчестър Юнайтед влезе като резерва 20 минути след края на мача, първият му удар беше да получи топката отдясно, да отсече защитник с левия крак и да прати топката в мрежата.

Беше толкова лесен гол за отбелязване следобед, когато всичко изглеждаше просто и изглеждаше страхотно за Англия.

Това беше ден за прогонване на призраци. Голът на Рашфорд дойде с първото му докосване за страната му, откакто пропусна дузпа при загубата на Англия с дузпи от Италия във финала на Европейското първенство преди 16 месеца. По-рано Букайо Сака вкара два гола много красиво.

Сака също пропусна дузпа – решаващата – в дузпите на “Уембли” и напусна терена, плачейки, право на рамото на своя мениджър в социалните медии градушка от ада. Тук нападателят на Арсенал – който беше избран пред Фил Фодън от Манчестър Сити – не можа да спре да се усмихва.

Казват, че футболът се върти на цикли и това може да е денят, който сигнализира за края на една трудна революция за двама талантливи млади играчи и в по-широк план английския отбор на Гарет Саутгейт.

Футболистът на Манчестър Юнайтед влезе като резерва 20 минути преди края на мача

Рашфорд имаше само три докосвания, преди да удари задната мрежа срещу Иран

Сака винаги идваше в Катар с Англия. Саутгейт го харесва. Първоначално обаче не се очакваше той да започне тук.

Що се отнася до Рашфорд, той заемаше едно от последните места в самолета, когато той напусна Бирмингам за Доха миналия вторник. Още през юни, когато говори след мрачното равенство 0-0 в Лигата на нациите с Италия в Molineux, Саутгейт до голяма степен изключи Рашфорд от участие в турнира.

Това говори всичко за възхода му под ръководството на новия шеф на Манчестър Юнайтед Ерик тен Хаг, че Рашфорд успя не само да направи този отбор, но и да донесе увереност и перченост на своя страна, след като влезе в няколко смени през второто полувреме.

Саутгейт винаги се е възхищавал на Рашфорд. Преди Еврото 25-годишният футболист седна и го предупреди, че вероятно ще бъде използван само като резерва. Играчи като Фодън и Сака пълзяха пред него.

Това беше безпроблемно отбелязан гол следобед, когато всичко изглеждаше просто за Англия

Отборът на Гарет Саутгейт спечели първия си мач от Световната купа с 6-2 в понеделник следобед

Рашфорд прие добре новината и се зарече да изпълни своята роля. Той не успя в този турнир, но наистина остави своя отпечатък в този турнир.

Това не беше перфектно представяне на Англия. Те допуснаха два пъти през второто полувреме, а Иран удари гредата късно. Понякога имаше стълбове светлина, които трябваше да се използват между централните защитници на Англия и двамата крайни защитници. Саутгейт няма да остане сляп за това.

Като цяло беше толкова добър, колкото и откриването на Световното първенство и можеше да бъде победа, която да озари тъч листа на Англия, точно както направи победата им с 6-1 над Панама на Световното първенство през 2018 г. в Русия.

Иран беше толкова ужасен, че тяхното класиране на ФИФА 20 изглеждаше смешно през цялото време. Има някакъв контекст, в който трябва да се постави тази констатация.

Класирането на Иран до голяма степен е спечелено срещу отбори и държави с подобен характер и позиции в квалификациите за Световната купа. В два мача срещу Камбоджа например спечелиха с 10-0 и 14-0.

Букайо Сака направи отлична игра, като откри два пъти мрежата за Англия срещу Иран

Трябва да се върнете към груповата фаза на последното Световно първенство и равенството 1-1 с Португалия, за да откриете последния път, когато Иран е играл с някого отвсякъде. Така отбор, който нямаше абсолютно никаква подготовка за мач от такъв мащаб, изглеждаше точно така.

Мениджърът на Иран Карлос Кейрош – бивш асистент на сър Алекс Фъргюсън на “Олд Трафорд” – беше говорил толкова много за Англия вечерта преди мача, че неговата страна смяташе, че това е невъзможна задача.

От момента, в който намиращият се във форма Джуд Белингам вкара първия гол за Англия в 35-ата минута, стана точно това.

Феновете на Иран, които окупираха трибуната, зад която тимът им отбеляза два гола, бяха фантастични. Те посрещнаха тези моменти с голям ентусиазъм.

Това обаче беше денят на Англия и повишаването на самочувствието, което такава убедителна победа би дала, би било най-ценното нещо от всичко.

Сака и Рашфорд премахнаха болката от финала на Евро 2020 (на снимката горе)

Треньорът на Иран Карлос Кейрош (горе) говори толкова много за Англия вечерта преди мача, че отборът му се стори невъзможна задача.

В рамките на два часа футбол цялата несигурност и предпазливост, които се проявяваха в тази мизерна поредица от шест мача без победа, до Световната купа, бяха заличени и това е прекрасното нещо на футбола. Понякога е необходим само един гол или една игра, за да се промени посоката на движение.

През цялото време имахме Нийл Даймънд, а играчите на Англия се изкачиха през тълпата, за да видят любимите си хора. Отново беше като на Уембли през лятото на 2021 г.

Това лято беше хубаво, до последните моменти. Зимата в пустинята сега започна точно по същия начин.