Аржентина 2-1 Австралия

Лионел Меси участва в класирането на Аржентина за четвъртфиналите на Световното първенство, побеждавайки Австралия с 2-1.

Меси отпразнува мача 1000 в кариерата си с пресметнат завършек до добър гол в края на първото полувреме, а грешка на Мат Райън позволи на Хулиан Алварес да удвои предимството в началото на второто полувреме.

Имаше притеснения за Аржентина в края на краищата, след като ударът на Крейг Гудуин беше отразен от Енцо Фернандес, нуждаейки се от драматичен удар от Лисандро Мартинез и брилянтно спасяване от Емилиано Мартинез.

Това беше енергично усилие на Греъм Арнолд, който може да се гордее с турнира, но Меси и Аржентина ще се изправят срещу Холандия на четвъртфиналите. Това не винаги е перфектен аржентински отбор, но с малко гений в отбора те могат да мечтаят.

Големи моменти в играта…

• 35 мин.: Меси отмерва удар покрай вратаря за пронизващ гол
  • 57 мин.: Райън е изгонен от Алварес, който в крайна сметка удвоява преднината на Аржентина
  • 77 мин.: Фернандес отклонява удар на Гудуин в собствената си мрежа, докато Австралия отвръща
  • 82 мин.: Бехич започва безразсъдно бягане, което почти прави драматичен изравнителен гол
  • 89 мин.: Лаутаро Мартинес пропуска златна възможност да убие играта, докато бяга
  • 90 + 7 минути: Ударът на Куол е спасен от вратаря и мечтата на Австралия свърши

Как Аржентина спечели мача?

Азиз Бахиш може да съжалява за решението си да се изправи срещу Меси. При изненадващо сложна игра, няколко редки преси от страна на капитана на Аржентина накараха левия бек да се изправи срещу него и след това да вкара пряк свободен удар скоро след това. Играта се промени. Голът следва.

След като поведе, Аржентина представи Лисандро Мартинес и се върна на трето място в защита, точно както направиха, когато Мексико поведе. Това беше предпазлив ход, но Лионел Скалони изглежда решен да научи поуката от поражението от Саудитска Арабия в първия мач.

Изглеждаше малка заплаха от повторение, след като Райън пропусна. Затворен от Алварес и Родриго де Пол, погрешният му опит да ги дриблира между тях се оказа скъпо. Алварес го изгони и нападателят на Манчестър Сити завърши прецизно.

Но когато дивите усилия на Гудуин се отклониха от Фернандес, имаше обрат. Мачът започна и Меси се изкачи до марката, като на два пъти постави на Лаутаро Мартинес, само за да може нападателят да пропусне положения. Невероятно, но това почти се оказа скъпо, тъй като Австралия също имаше шансове.

Бехич направи невероятен пробив, който за малко не стигна до изравнителен гол, но Лисандро Мартинес блокира удара му в края. А с последния удар в мача Гаранг Коул, юноша на Нюкасъл Юнайтед, отправи добър удар, който бе спасен от аржентинския вратар.

Каква драма. Но Меси се усмихваше накрая.

Шансове за Световната купа, създадени от Лионел Меси

Анализ: Магията на Меси озарява този отбор

Това беше най-добрият мач на Меси в турнира. Той имаше най-много удари и създаде най-много положения. Имаше нужда от магията си, за да отключи Австралия и след като отключи играта, успя наистина да се забавлява. Аржентина се надява, че това е знак за това, което предстои.

Аржентина е голям фаворит във всеки мач досега и характерна черта на тези мачове са опитите на Меси да намери пространство, когато опозицията се стреми да го задуши. Но ако Аржентина стигне докрай в Катар, в бъдеще ще има различни видове тестове.

Представянето му, след като отборът му напредне, може да е индикация колко опасен може да стане в заключителните етапи на Световното първенство. Ако съперниците изберат по-отворен мач срещу Аржентина, това може да е голяма грешка, защото Меси все още го играе.

Opta Stats – числата на Меси и други

• Аржентина напредна от пет от последните си шест последните 16 мача на Световното първенство, като единственото изключение по време на тази серия идва през 2018 г. срещу бъдещия шампион Франция.
  • Последните 16 остават най-отдалечената Австралия на Световно първенство, която също беше елиминирана на този етап от състезанието през 2006 г. срещу Италия, която продължи да вдига трофея.
  • Хулиан Алварес стана шестият играч, който отбелязва гол във всеки от първите си два мача на Световното първенство за Аржентина и първият играч, който прави това след Ернан Креспо през 2006 г.
  • Лионел Меси вкара в елиминационните фази на Световното първенство за първи път за Аржентина, като предишните му осем гола в състезанието бяха по време на груповата фаза. Само Габриел Батистута (10) е отбелязал повече голове на Световното първенство за Аржентина от Меси (9).
  • Меси записа своето участие 1000 в този мач за Аржентина (169), Барселона (778) и Пари Сен Жермен (53). Той има 789 гола и 338 асистенции. Австралия беше 129-ият отбор, срещу който той отбеляза в кариерата си.